2006 Triumph Rocket III Classic gallery
2006 Triumph Rocket III Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2294.00 ccm (139.98 cubic inches) | Power: | 142 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 94.3 mm (4.0 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 320.0 kg (705.5 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,695 mm (66.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 240/50-R16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.00 litres (6.34 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Jet Black/Sunset Red. Cherry Red/New England White |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 GAS GAS EC 125
- 2006 GAS GAS EC 200
- 2006 GAS GAS EC 250
- 2006 GAS GAS EC 300
- 2006 GAS GAS MC 125
- 2006 GAS GAS MC 250
- 2006 GAS GAS MC 65
- 2006 GAS GAS Pampera 280
- 2006 GAS GAS Pampera 400
- 2006 GAS GAS TXT 125 Pro
- 2006 GAS GAS TXT 200 PRO
- 2006 GAS GAS TXT 50 Boy
- 2006 GAS GAS TXT 80 Rookie
- 2006 GAS GAS TXT PRO 250
- 2006 GAS GAS TXT PRO 280
- 2006 GAS GAS TXT PRO 300
- 2006 Generic Ideo 50
- 2006 Generic Racy XOR 125
- 2006 Generic Racy XOR 50
- 2006 Generic Soho 125

