2006 Honda CBF600 gallery
2006 Honda CBF600
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.90 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 76,43 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 65.0 x 45.2 mm (2.6 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Malaguti Ciak Master 150
- 2006 Malaguti Ciak Master 50
- 2006 Malaguti Ciak Master 50 4T
- 2006 Malaguti Drakon 50
- 2006 Malaguti Drakon NKD 50 Ducati Corse
- 2006 Malaguti F10 Wap 50
- 2006 Malaguti F15 Firefox Ducati SBK
- 2006 Malaguti F15 Firefox Mechatronic
- 2006 Malaguti FireFox 50 Air
- 2006 Malaguti Grizzly 10
- 2006 Malaguti Grizzly 12
- 2006 Malaguti Madison 3 125
- 2006 Malaguti Madison 3 250
- 2006 Malaguti Password CK 250
- 2006 Malaguti Phantom 50 Air
- 2006 Malaguti Phantom 50 Capirex
- 2006 Malaguti Phantom 50 GP
- 2006 Malaguti Phantom 50 Racing Life
- 2006 Malaguti Phantom Max 125
- 2006 Malaguti Phantom Max 250

