2006 Lem LX 4 gallery
2006 Lem LX 4
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 50.0 kg (110.2 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,118 mm (44.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Blue, red |
News
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various►
Read more...
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably...
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Harley-Davidson FLSTI Heritage Softail
- 2006 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2006 Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe
- 2006 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic
- 2006 Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic
- 2006 Harley-Davidson FLTRI Road Glide
- 2006 Harley-Davidson FXDBI Street Bob
- 2006 Harley-Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom
- 2006 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide
- 2006 Harley-Davidson FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide
- 2006 Harley-Davidson FXDLI Dyna Low Rider
- 2006 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide
- 2006 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2006 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2006 Harley-Davidson FXSTBI Night Train
- 2006 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2006 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2006 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
- 2006 Harley-Davidson FXSTS Softail Springer
- 2006 Harley-Davidson FXSTSI Softail Springer

