2006 Yamaha FJR 1300 A gallery
2006 Yamaha FJR 1300 A
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1298.00 ccm (79.20 cubic inches) | Power: | 141,47 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 66.2 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 264.0 kg (582.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,550 mm (61.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Rage 100 Smooth EFI
-
Big Bear Choppers Athena 114 X-Wedge EFI
-
Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Smooth Carb
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda CR85R Expert
- 2006 Honda Crea Scoopy
- 2006 Honda CRF100F
- 2006 Honda CRF150F
- 2006 Honda CRF230F
- 2006 Honda CRF250R
- 2006 Honda CRF250X
- 2006 Honda CRF450R
- 2006 Honda CRF450X
- 2006 Honda CRF50F
- 2006 Honda CRF70F
- 2006 Honda CRF80F
- 2006 Honda Deauville
- 2006 Honda Dio Cesta
- 2006 Honda DN-01
- 2006 Honda Dylan 125
- 2006 Honda Dylan 150
- 2006 Honda Elite 80
- 2006 Honda FMX650
- 2006 Honda Foresight

