2006 BMW R1200S gallery
2006 BMW R1200S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 120,69 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,487 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 GAS GAS Pampera 280
- 2006 GAS GAS Pampera 400
- 2006 GAS GAS TXT 125 Pro
- 2006 GAS GAS TXT 200 PRO
- 2006 GAS GAS TXT 50 Boy
- 2006 GAS GAS TXT 80 Rookie
- 2006 GAS GAS TXT PRO 250
- 2006 GAS GAS TXT PRO 280
- 2006 GAS GAS TXT PRO 300
- 2006 Generic Ideo 50
- 2006 Generic Racy XOR 125
- 2006 Generic Racy XOR 50
- 2006 Generic Soho 125
- 2006 Generic Toxic 50
- 2006 Generic Trigger SM
- 2006 Generic Trigger X
- 2006 Gilera DNA 50
- 2006 Gilera Nexus 500
- 2006 Gilera RCR
- 2006 Gilera Runner Pure Jet

