2006 BMW K1200GT gallery
2006 BMW K1200GT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 59.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 282.1 kg (622.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.84 litres (6.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Deep Blue Metallic, Dark Graphite Metallic, Crystal Gray Metallic |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Daelim CiTi Ace 110
- 2006 Daelim Cordi
- 2006 Daelim Daystar
- 2006 Daelim E-Five ATS
- 2006 Daelim History 125
- 2006 Daelim NS 125 III
- 2006 Daelim Roadwin
- 2006 Daelim S-Five
- 2006 Daelim S2 125
- 2006 Daelim S2 250
- 2006 DB Motors Pirat AC 12-10
- 2006 DB Motors Pirat AC 12-14
- 2006 DB Motors Pirat LC
- 2006 DB Motors Pirat LC 12-14
- 2006 DB Motors Super Sport 12-10
- 2006 DB Motors ZZ 10-10
- 2006 DB Motors ZZ 12-14
- 2006 Derbi Atlantis Bullet
- 2006 Derbi Atlantis City
- 2006 Derbi Atlantis City 100 4T

