2006 Honda CBR125R gallery
2006 Honda CBR125R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | 13 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.2 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Seat height: | 776 mm (30.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,294 mm (50.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 100/80-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Malaguti Ciak Master 50
- 2006 Malaguti Ciak Master 50 4T
- 2006 Malaguti Drakon 50
- 2006 Malaguti Drakon NKD 50 Ducati Corse
- 2006 Malaguti F10 Wap 50
- 2006 Malaguti F15 Firefox Ducati SBK
- 2006 Malaguti F15 Firefox Mechatronic
- 2006 Malaguti FireFox 50 Air
- 2006 Malaguti Grizzly 10
- 2006 Malaguti Grizzly 12
- 2006 Malaguti Madison 3 125
- 2006 Malaguti Madison 3 250
- 2006 Malaguti Password CK 250
- 2006 Malaguti Phantom 50 Air
- 2006 Malaguti Phantom 50 Capirex
- 2006 Malaguti Phantom 50 GP
- 2006 Malaguti Phantom 50 Racing Life
- 2006 Malaguti Phantom Max 125
- 2006 Malaguti Phantom Max 250
- 2006 Malaguti Spidermax GT 500

