2006 Honda CBR1100XX Super Blackbird gallery
2006 Honda CBR1100XX Super Blackbird
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 782.00 ccm (47.72 cubic inches) | Power: | 150,19 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 58.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 227.0 kg (500.4 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Kawasaki KDX200
- 2006 Kawasaki KLE500
- 2006 Kawasaki KLR650
- 2006 Kawasaki KLX250R
- 2006 Kawasaki KX100
- 2006 Kawasaki KX125
- 2006 Kawasaki KX250
- 2006 Kawasaki KX250F
- 2006 Kawasaki KX450F
- 2006 Kawasaki KX65
- 2006 Kawasaki KX85
- 2006 Kawasaki KX85-II Grossrad
- 2006 Kawasaki Ninja 250R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-12R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-6RR
- 2006 Kawasaki VN Vulcan 1600 Classic Tourer
- 2006 Kawasaki Vulcan 1500 Classic

