2006 Moto Guzzi V11 Copa Italia gallery
2006 Moto Guzzi V11 Copa Italia
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 91 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 221.0 kg (487.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.66 litres (5.46 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Tri-color Silver, Red and Green |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Beta RR 400
- 2006 Beta RR 450
- 2006 Beta RR 50 Alu
- 2006 Beta RR 50 Enduro
- 2006 Beta RR 50 Enduro Racing
- 2006 Beta RR 510
- 2006 Bimota DB5 Mille
- 2006 Bimota DB6 Delirio
- 2006 Bimota SB8K Gobert
- 2006 Bimota SB8K Santamonica
- 2006 Bimota Tesi 2D
- 2006 Blata 2.5
- 2006 Blata Blatino
- 2006 Blata Minimotard 2.6
- 2006 Blata Origami B1
- 2006 Blata Style 60
- 2006 BMW F650GS
- 2006 BMW F650GS Dakar
- 2006 BMW F800S
- 2006 BMW F800ST

