2006 Jawa-CZ 350 Basic gallery
2006 Jawa-CZ 350 Basic
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 343.50 ccm (20.96 cubic inches) | Power: | 22,79 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 65.0 mm (2.3 x 2.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 149.0 kg (328.5 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | -.. |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Derbi GPR 50 Racing
- 2006 Derbi GPR 50 Racing Replica
- 2006 Derbi GPR 80 Cup
- 2006 Derbi GPX1
- 2006 Derbi Mulhacen 659
- 2006 Derbi Rambla 50
- 2006 Derbi Revolution 50
- 2006 Derbi Revolution 50 GS
- 2006 Derbi Senda 125
- 2006 Derbi Senda R DRD Pro
- 2006 Derbi Senda R DRD Racing
- 2006 Derbi Senda SM 125 4T
- 2006 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2006 Derbi Senda X-Treme 50 SM
- 2006 Derbi Variant Sport Curier
- 2006 Derbi Variant Start
- 2006 Derbi X-Race 50 R
- 2006 Derbi X-Race 50 SM
- 2006 Diamo Aero GTX 50
- 2006 Diamo Cruiser V-Twin 250

