2006 Jawa-CZ 350 Chopper gallery
2006 Jawa-CZ 350 Chopper
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 343.50 ccm (20.96 cubic inches) | Power: | 22,79 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 65.0 mm (2.3 x 2.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 149.0 kg (328.5 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | -.. |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black and chrome. |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda CBF600
- 2006 Honda CBF600S
- 2006 Honda CBR1000RR Fireblade
- 2006 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2006 Honda CBR125R
- 2006 Honda CBR600F4i
- 2006 Honda CBR600RR
- 2006 Honda CBR600RR Movistar
- 2006 Honda CBX 250 Twister
- 2006 Honda CG125
- 2006 Honda CR125R
- 2006 Honda CR250R
- 2006 Honda CR85R
- 2006 Honda CR85R Expert
- 2006 Honda Crea Scoopy
- 2006 Honda CRF100F
- 2006 Honda CRF150F
- 2006 Honda CRF230F
- 2006 Honda CRF250R
- 2006 Honda CRF250X

