1996 Kawasaki VN400 Classic gallery
1996 Kawasaki VN400 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | 33 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.0 x 66.2 mm (2.4 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 233.0 kg (513.7 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,605 mm (63.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-16 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1996
- 1996 Kawasaki Zephyr 1100
- 1996 Kawasaki Zephyr 750
- 1996 Kawasaki ZL600 Eliminator
- 1996 Kawasaki ZX-6R Ninja
- 1996 Kawasaki ZX-7R Ninja
- 1996 Kawasaki ZX-7RR Ninja
- 1996 Kawasaki ZX-9R Ninja
- 1996 Kawasaki ZZR1100
- 1996 Kawasaki ZZR600
- 1996 KTM GS 620 Duke
- 1996 Laverda Formula 650
- 1996 Laverda Ghost 650
- 1996 Laverda Sport 650
- 1996 Moto Guzzi California 1100
- 1996 Moto Guzzi California 1100 i
- 1996 Moto Guzzi Daytona 1000
- 1996 Moto Guzzi Nevada 750
- 1996 Moto Guzzi Quota 1000
- 1996 Moto Guzzi Sport 1100
- 1996 Moto Guzzi V10 Centauro

