2014 Honda Scoopy gallery
2014 Honda Scoopy
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 108.00 ccm (6.59 cubic inches) | Power: | 6.09 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 50.0 x 55.0 mm (2.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 91.0 kg (200.6 pounds) |
| Seat height: | 745 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-14 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-14 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic, ventilated |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, black, pink, white, yellow |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha FJR 1300 AS
- 2014 Yamaha FJR1300ES
- 2014 Yamaha FZ-09
- 2014 Yamaha FZ1
- 2014 Yamaha FZ1 Fazer
- 2014 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2014 Yamaha FZ6R
- 2014 Yamaha FZ8
- 2014 Yamaha Jog R
- 2014 Yamaha Jog RR
- 2014 Yamaha Majesty
- 2014 Yamaha MT-07
- 2014 Yamaha MT-09
- 2014 Yamaha MT-09 Street Rally
- 2014 Yamaha Neos
- 2014 Yamaha Neos 4
- 2014 Yamaha Neos Easy 50
- 2014 Yamaha PW50
- 2014 Yamaha Road Star S
- 2014 Yamaha Road Star Silverado S

