2006 Jawa-CZ 350 Calefornian gallery
2006 Jawa-CZ 350 Calefornian
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 343.50 ccm (20.96 cubic inches) | Power: | 22,79 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 65.0 mm (2.3 x 2.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 142.0 kg (313.1 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black with chrome |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLST Heritage Softail
-
Harley-Davidson FXSTSI Softail Springer
-
Harley-Davidson FXSTS Softail Springer
Other motorcycles in 2006
- 2006 Kawasaki KX100
- 2006 Kawasaki KX125
- 2006 Kawasaki KX250
- 2006 Kawasaki KX250F
- 2006 Kawasaki KX450F
- 2006 Kawasaki KX65
- 2006 Kawasaki KX85
- 2006 Kawasaki KX85-II Grossrad
- 2006 Kawasaki Ninja 250R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-12R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-6RR
- 2006 Kawasaki VN Vulcan 1600 Classic Tourer
- 2006 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2006 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2006 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2006 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2006 Kawasaki Vulcan 2000

