2005 Jawa 650 Classic gallery
2005 Jawa 650 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 651.90 ccm (39.78 cubic inches) | Power: | 46,26 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.7:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 712 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.20 litres (3.75 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 MBK Booster
- 2005 MBK Booster 12 inch
- 2005 MBK Booster Naked
- 2005 MBK Booster NG
- 2005 MBK Flame X
- 2005 MBK Flipper
- 2005 MBK MachG AC
- 2005 MBK MachG LC
- 2005 MBK Nitro
- 2005 MBK Ovetto
- 2005 MBK Skyliner 125
- 2005 MBK Skyliner 180
- 2005 MBK Stunt
- 2005 MBK X-Limit Enduro
- 2005 MBK X-Limit SM
- 2005 MBK X-Power
- 2005 MV Agusta F4 1000 AGO
- 2005 MV Agusta F4 1000 MT Tamburini
- 2005 MV Agusta F4 1000 S
- 2005 MV Agusta F4 1000S 1+1

