2006 Benelli TnT 1130 gallery
2006 Benelli TnT 1130
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68.95 cubic inches) | Power: | 135,44 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 62.0 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,419 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda PS150i
- 2006 Honda RC51
- 2006 Honda Rebel
- 2006 Honda Reflex
- 2006 Honda Reflex ABS
- 2006 Honda Reflex Sport
- 2006 Honda Reflex Sport ABS
- 2006 Honda Ruckus
- 2006 Honda SCV100 Lead
- 2006 Honda SH125i
- 2006 Honda SH150i
- 2006 Honda Shadow 125
- 2006 Honda Shadow Aero
- 2006 Honda Shadow Sabre
- 2006 Honda Shadow Slasher
- 2006 Honda Shadow Spirit
- 2006 Honda Shadow Spirit 750
- 2006 Honda Shadow VLX
- 2006 Honda Shadow VLX Deluxe
- 2006 Honda Silver Wing

