2011 Benelli Caffenero 125 gallery
2011 Benelli Caffenero 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 16,23 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.0 x 0.0 mm (2.0 x inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 125.0 kg (275.6 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-R16 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-R16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.40 litres (1.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha C3
- 2011 Yamaha CP250 Maxam
- 2011 Yamaha Crux R
- 2011 Yamaha Cygnus X
- 2011 Yamaha Cygnus X SR
- 2011 Yamaha DS11 Drag Star Eleven 1100
- 2011 Yamaha DS250 Drag Star Two-Fifty 250
- 2011 Yamaha DS4 Drag Star Four 400
- 2011 Yamaha DSC11 Drag Star Classic Eleven 1100
- 2011 Yamaha DSC4 Drag Star Classic Four 400
- 2011 Yamaha DT 50 R
- 2011 Yamaha DT 50 X
- 2011 Yamaha EC-03
- 2011 Yamaha Fazer 8
- 2011 Yamaha Fazer 8 ABS
- 2011 Yamaha FJR 1300 A
- 2011 Yamaha FJR 1300 AS
- 2011 Yamaha FZ1
- 2011 Yamaha FZ1 ABS
- 2011 Yamaha FZ1 Fazer

