2006 Benelli Tornado Tre Novecento gallery
2006 Benelli Tornado Tre Novecento
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68.95 cubic inches) | Power: | 140,8 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 62.0 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 193.0 kg (425.5 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,419 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda Shadow Slasher
- 2006 Honda Shadow Spirit
- 2006 Honda Shadow Spirit 750
- 2006 Honda Shadow VLX
- 2006 Honda Shadow VLX Deluxe
- 2006 Honda Silver Wing
- 2006 Honda Silver Wing ABS
- 2006 Honda Smart Dio Z4
- 2006 Honda Super Cub 50
- 2006 Honda Today
- 2006 Honda V-Twin Magna
- 2006 Honda Varadero 125
- 2006 Honda VFR
- 2006 Honda VFR800 Interceptor
- 2006 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2006 Honda VT750C4 Shadow
- 2006 Honda VTR1000F FireStorm
- 2006 Honda VTR1000SP-2
- 2006 Honda VTX1300
- 2006 Honda VTX1300R

