2006 Jawa-CZ 125 Chopper gallery
2006 Jawa-CZ 125 Chopper
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 12,6 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 125.0 kg (275.6 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | -. |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Vyrus 985 C3 V4
- 2006 Yamaha Aerox Race Replica
- 2006 Yamaha Black Max
- 2006 Yamaha BT 1100 Bulldog
- 2006 Yamaha BWs
- 2006 Yamaha BWs 12 inch
- 2006 Yamaha BWs MotoGP
- 2006 Yamaha BWs Naked
- 2006 Yamaha BWs Next Generation
- 2006 Yamaha Cygnus X
- 2006 Yamaha DT 125 R MX Everts
- 2006 Yamaha DT 125 RE
- 2006 Yamaha DT 125 X
- 2006 Yamaha DT 175
- 2006 Yamaha DT 50 Enduro
- 2006 Yamaha DT 50 R
- 2006 Yamaha DT 50 X
- 2006 Yamaha FJR 1300
- 2006 Yamaha FJR 1300 A
- 2006 Yamaha FJR 1300 AS

