2006 Jawa-CZ 100 Robby gallery
2006 Jawa-CZ 100 Robby
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 97.00 ccm (5.92 cubic inches) | Power: | 6,36 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 50.0 x 49.5 mm (2.0 x 1.9 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 82.0 kg (180.8 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,200 mm (47.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2/16-.. |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.60 litres (6.50 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Bajaj Discover
- 2006 Bajaj Discover DTSi
- 2006 Bajaj Pulsar 150 ES DTS-i UG
- 2006 Bajaj Pulsar 180 DTS-i UG
- 2006 Bajaj Wave DTS-i
- 2006 Bajaj Wind 125
- 2006 Benelli Pepe
- 2006 Benelli Pepe LX
- 2006 Benelli TnT 1130
- 2006 Benelli TnT Cafe Racer
- 2006 Benelli TnT Sport
- 2006 Benelli TnT Titanium
- 2006 Benelli Tornado 1130
- 2006 Benelli Tornado 1130esse
- 2006 Benelli Tornado Tre LE
- 2006 Benelli Tornado Tre Novecento
- 2006 Benelli Tornado Tre RS
- 2006 Benelli Velvet 125
- 2006 Benelli Velvet 150
- 2006 Beta Alp 125

