2006 Jawa-CZ 125 Travel gallery
2006 Jawa-CZ 125 Travel
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 12,6 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | -x. |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda Super Cub 50
- 2006 Honda Today
- 2006 Honda V-Twin Magna
- 2006 Honda Varadero 125
- 2006 Honda VFR
- 2006 Honda VFR800 Interceptor
- 2006 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2006 Honda VT750C4 Shadow
- 2006 Honda VTR1000F FireStorm
- 2006 Honda VTR1000SP-2
- 2006 Honda VTX1300
- 2006 Honda VTX1300R
- 2006 Honda VTX1300S
- 2006 Honda VTX1800 Performance Cruiser
- 2006 Honda VTX1800 Retro Cruiser
- 2006 Honda VTX1800 Sport Cruiser
- 2006 Honda VTX1800Classic Style
- 2006 Honda VTX1800Neo Retro
- 2006 Honda VTX1800S Classic Cruiser
- 2006 Honda XL1000V Varadero

