2006 Malaguti Ciak Master 50 gallery
2006 Malaguti Ciak Master 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 84.0 kg (185.2 pounds) |
| Seat height: | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, Dark blue, Royal blue |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 KTM 625 SXC
- 2006 KTM 640 Adventure
- 2006 KTM 640 Duke II Limited Edition
- 2006 KTM 640 LC4 Enduro
- 2006 KTM 640 LC4 Supermoto Black
- 2006 KTM 640 LC4 Supermoto Orange
- 2006 KTM 65 SX
- 2006 KTM 660 SMC
- 2006 KTM 85 SX
- 2006 KTM 85 SX (17-14)
- 2006 KTM 950 Adventure Black
- 2006 KTM 950 Adventure Orange
- 2006 KTM 950 Adventure S
- 2006 KTM 950 Super Enduro R
- 2006 KTM 950 Supermoto Black
- 2006 KTM 950 Supermoto Orange
- 2006 KTM 990 Adventure Black
- 2006 KTM 990 Adventure Orange
- 2006 KTM 990 Adventure S
- 2006 KTM 990 Duke RR

