2006 Malaguti Madison 3 125 gallery
2006 Malaguti Madison 3 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 153.0 kg (337.3 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Harley-Davidson FXSTSI Softail Springer
- 2006 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2006 Harley-Davidson VRSCD Night Rod
- 2006 Harley-Davidson VRSCR Street Rod
- 2006 Harley-Davidson VRSCSE Screamin Eagle V-Rod
- 2006 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2006 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2006 Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster
- 2006 Harley-Davidson XL883 Sportster 883
- 2006 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
- 2006 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2006 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
- 2006 Hero Honda Achiever
- 2006 Hero Honda CD 100 SS
- 2006 Hero Honda CD Dawn
- 2006 Hero Honda CD Deluxe
- 2006 Hero Honda Gizmo
- 2006 Hero Honda Glamour
- 2006 Hero Honda Karizma
- 2006 Hero Honda Passion Plus

