2006 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low gallery
2006 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 882.66 ccm (53.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.2 x 96.8 mm (3.0 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 251.7 kg (555.0 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.49 litres (3.30 gallons) |
| Color options: | Vivid black, brilliant silver, black cherry, black pearl, chopper blue, fire red pearl, deep cobalt, glacier white pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Piaggio X8 250
- 2006 Piaggio X9 Evolution 125
- 2006 Piaggio X9 Evolution 250
- 2006 Piaggio X9 Evolution 500
- 2006 Piaggio X9 Evolution 500 ABS
- 2006 Piaggio Zip 50
- 2006 Piaggio Zip SP
- 2006 Polini 910 GP3 Reverse
- 2006 Polini X Supermotard
- 2006 Polini XP 4T 110
- 2006 Polini XP 65 R
- 2006 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2006 Ridley Auto-Glide Classic
- 2006 Ridley Auto-Glide Old School
- 2006 Ridley Auto-Glide Sport
- 2006 Ridley Auto-Glide TT
- 2006 Ridley X88
- 2006 Rieju 125 NKD
- 2006 Rieju MRX 125
- 2006 Rieju MRX 50

