2006 Harley-Davidson VRSCR Street Rod gallery
2006 Harley-Davidson VRSCR Street Rod
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1130.78 ccm (69.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.1 x 72.1 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.3:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 280.3 kg (618.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,697 mm (66.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR19 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid black, black cherry, rich sunglo blue, yellow pearl, brandy wine sunglo, mirage orange |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda Big Ruckus
- 2006 Honda CB1300
- 2006 Honda CB1300S
- 2006 Honda CB250 Nighthawk
- 2006 Honda CB400 Super Bol D´Or
- 2006 Honda CB400 Super Four
- 2006 Honda CB600F Hornet
- 2006 Honda CBF1000
- 2006 Honda CBF150
- 2006 Honda CBF250
- 2006 Honda CBF500
- 2006 Honda CBF600
- 2006 Honda CBF600S
- 2006 Honda CBR1000RR Fireblade
- 2006 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2006 Honda CBR125R
- 2006 Honda CBR600F4i
- 2006 Honda CBR600RR
- 2006 Honda CBR600RR Movistar
- 2006 Honda CBX 250 Twister

