2004 Suzuki GSX-R 1000 Mladin Replica gallery
2004 Suzuki GSX-R 1000 Mladin Replica
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.0 x 59.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Color options: | Blue/White |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Mis Behavin 100 Smooth Carb
-
Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 Smooth Carb
-
Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Smooth Carb
Other motorcycles in 2004
- 2004 BMW F650GS Dakar
- 2004 BMW K1200GT
- 2004 BMW K1200LT
- 2004 BMW K1200RS
- 2004 BMW R1100S
- 2004 BMW R1100S BoxerCup Replica
- 2004 BMW R1150GS Adventure
- 2004 BMW R1150R
- 2004 BMW R1150R Rockster
- 2004 BMW R1150R Rockster Edition 80
- 2004 BMW R1150RT
- 2004 BMW R1200C Classic
- 2004 BMW R1200C Independence
- 2004 BMW R1200C Montauk
- 2004 BMW R1200CL
- 2004 BMW R1200GS
- 2004 BMW R850R
- 2004 Buell Blast
- 2004 Buell Firebolt XB12R
- 2004 Buell Firebolt XB9R

