2012 Harley-Davidson FLSTSE3 CVO Softail Convertible gallery
2012 Harley-Davidson FLSTSE3 CVO Softail Convertible
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1802.69 ccm (110.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 111.3 mm (4.0 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 345.2 kg (761.0 pounds) |
| Seat height: | 620 mm (24.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,631 mm (64.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 200/50-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston caliper. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Crimson Red Sunglo with Scarlet Crystal graphics, Abyss Blue with Catacomb graphics, Satin Pewter with Catacomb graphics |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably...
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Suzuki RM 85 L
- 2012 Suzuki RM-Z250
- 2012 Suzuki RMZ 450
- 2012 Suzuki SV 650 S
- 2012 Suzuki TU250X
- 2012 Suzuki V-Strom 1000
- 2012 Suzuki V-Strom 1000 Adventure
- 2012 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2012 Suzuki V-Strom 650 ABS Adventure
- 2012 Suzuki Van Van 125
- 2012 Swaygo 575 EVR-1
- 2012 Triumph America
- 2012 Triumph Bonneville
- 2012 Triumph Daytona 675
- 2012 Triumph Daytona 675 R
- 2012 Triumph Rocket III Roadster
- 2012 Triumph Rocket III Touring ABS
- 2012 Triumph Scrambler
- 2012 Triumph Speed Triple
- 2012 Triumph Speed Triple R

