2012 Honda CRF50F gallery
2012 Honda CRF50F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 3-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 47.0 kg (103.6 pounds) |
| Seat height: | 549 mm (21.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 914 mm (36.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/white |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Kawasaki KLX250
- 2012 Kawasaki KLX250S
- 2012 Kawasaki KLX250SF
- 2012 Kawasaki KLX450R
- 2012 Kawasaki KX100
- 2012 Kawasaki KX250F
- 2012 Kawasaki KX450F
- 2012 Kawasaki KX450F Leo Vince
- 2012 Kawasaki KX65
- 2012 Kawasaki KX85
- 2012 Kawasaki KX85-I Monster Energy
- 2012 Kawasaki KX85-II
- 2012 Kawasaki KX85-II Monster Energy
- 2012 Kawasaki Ninja 1000
- 2012 Kawasaki Ninja 1000 ABS
- 2012 Kawasaki Ninja 250R
- 2012 Kawasaki Ninja 650
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-14R

