2012 Honda CRF70F gallery
2012 Honda CRF70F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 72.00 ccm (4.39 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 47.0 x 41.4 mm (1.9 x 1.6 inches) | Gearbox: | 3-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 58.0 kg (127.9 pounds) |
| Seat height: | 663 mm (26.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,067 mm (42.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-14 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-12 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/white |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Vmoto Taku
- 2012 Yamaha Aerox R
- 2012 Yamaha Aerox SP55
- 2012 Yamaha BWs 125
- 2012 Yamaha C3
- 2012 Yamaha Cygnus X
- 2012 Yamaha FJR 1300 A
- 2012 Yamaha FZ1
- 2012 Yamaha FZ6R
- 2012 Yamaha FZ8
- 2012 Yamaha Jog RR
- 2012 Yamaha Majesty
- 2012 Yamaha MT-03
- 2012 Yamaha Neos 4 Stroke
- 2012 Yamaha PW50
- 2012 Yamaha Road Star
- 2012 Yamaha Road Star S
- 2012 Yamaha Road Star Silverado
- 2012 Yamaha Road Star Silverado S
- 2012 Yamaha Royal Star Tour Deluxe

