2012 Honda CBR125R gallery
2012 Honda CBR125R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | 13,41 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.2 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 136.9 kg (301.8 pounds) |
| Seat height: | 793 mm (31.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,313 mm (51.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 100/80-M17 |
| Front brakes: | Single disc. Disc with dual-piston caliper and sintered metal pads |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston caliper and sintered metal pads |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/white/red, black, orange/silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer
- 2012 Kawasaki Concours14 ABS
- 2012 Kawasaki D-Tracker125
- 2012 Kawasaki ER-6f
- 2012 Kawasaki ER-6n
- 2012 Kawasaki KLR650
- 2012 Kawasaki KLX110
- 2012 Kawasaki KLX110L Off-Road
- 2012 Kawasaki KLX125
- 2012 Kawasaki KLX140
- 2012 Kawasaki KLX140L
- 2012 Kawasaki KLX250
- 2012 Kawasaki KLX250S
- 2012 Kawasaki KLX250SF
- 2012 Kawasaki KLX450R
- 2012 Kawasaki KX100
- 2012 Kawasaki KX250F
- 2012 Kawasaki KX450F
- 2012 Kawasaki KX450F Leo Vince
- 2012 Kawasaki KX65

