2012 BMW K1300R gallery
2012 BMW K1300R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1293.00 ccm (78.90 cubic inches) | Power: | 170,31 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 80.0 x 64.3 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,585 mm (62.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/grey, light gray |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Mission One Ple
- 2012 Mission R
- 2012 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2012 Moto Guzzi 1200 Sport ABS
- 2012 Moto Guzzi Breva 1100
- 2012 Moto Guzzi California 90 Anniversary
- 2012 Moto Guzzi California Black Eagle
- 2012 Moto Guzzi California Vintage
- 2012 Moto Guzzi Griso 1100
- 2012 Moto Guzzi Griso 1200 8V
- 2012 Moto Guzzi Griso 8V SE
- 2012 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2012 Moto Guzzi Nevada 750 Classic
- 2012 Moto Guzzi Norge 1200 GT
- 2012 Moto Guzzi Norge GT 8V
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 1200 ABS
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 4V
- 2012 Moto Guzzi V7 Cafe Classic
- 2012 Moto Guzzi V7 Classic

