2012 BMW F800R gallery
2012 BMW F800R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) | Power: | 85,83 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/black, red/white, silver |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Yamaha Star Warrior
- 2012 Yamaha TDM 900
- 2012 Yamaha TMAX
- 2012 Yamaha TMAX Tech Max
- 2012 Yamaha TT-R 110E
- 2012 Yamaha TT-R 125 E
- 2012 Yamaha TT-R 125 LE
- 2012 Yamaha TT-R 230
- 2012 Yamaha TT-R 50 E
- 2012 Yamaha TW200
- 2012 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2012 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2012 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2012 Yamaha V Star 1300
- 2012 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2012 Yamaha V Star 250
- 2012 Yamaha V Star 950
- 2012 Yamaha V Star 950 Tourer
- 2012 Yamaha V Star Classic
- 2012 Yamaha V Star Custom

