2012 BMW F650ST gallery
2012 BMW F650ST
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) | Power: | 48 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 184.0 kg (405.7 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,575 mm (62.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-H17 |
| Front brakes: | Single disc. ABS. Can be switched off. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Can be switched off. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Yellow/black |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Honda DN-01
- 2012 Honda Elite
- 2012 Honda Fury
- 2012 Honda GL1800 Gold Wing
- 2012 Honda GL1800 Gold Wing Deluxe
- 2012 Honda Gold Wing Airbag
- 2012 Honda Gold Wing Audio Comfort
- 2012 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi Xm
- 2012 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi Xm ABS
- 2012 Honda Interceptor
- 2012 Honda Interstate
- 2012 Honda Lead 110
- 2012 Honda Metropolitan
- 2012 Honda NT700V ABS
- 2012 Honda NT700VA Deauville
- 2012 Honda PCX
- 2012 Honda PCX125
- 2012 Honda PS150i
- 2012 Honda Rebel
- 2012 Honda Ruckus

