2012 BMW G650GS gallery
2012 BMW G650GS
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | 48 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,477 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-R17 |
| Front brakes: | Single disc. Optional ABS. Can be switched off. |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS. Can be switched off. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, white |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Kawasaki VN1700 Classic
- 2012 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2012 Kawasaki VN900 Classic
- 2012 Kawasaki VN900 Custom
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager ABS
- 2012 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2012 Kawasaki Vulcan VN1700 Voyager
- 2012 Kawasaki Vulcan VN1700 Voyager Custom
- 2012 Kawasaki W800
- 2012 Kawasaki W800 Special Edition
- 2012 Kawasaki Z1000
- 2012 Kawasaki Z1000SX
- 2012 Kawasaki Z1000SX Tourer

