2012 Honda CBR1000RR gallery
2012 Honda CBR1000RR
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.0 x 55.1 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 320.0 kg (705.5 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Dual radial-mounted four-piston calipers with full floating 320mm discs |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.79 litres (4.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Black, Pearl White/Blue/Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Aprilia Scarabeo 100 Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 125ie
- 2012 Aprilia Scarabeo 200ie
- 2012 Aprilia Scarabeo 300s
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 Street Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 500
- 2012 Aprilia Shiver 750
- 2012 Aprilia Shiver 750 ABS
- 2012 Aprilia Shiver 750 GT
- 2012 Aprilia Shiver 750 GT ABS
- 2012 Aprilia SportCity Cube 125
- 2012 Aprilia SportCity Cube 300
- 2012 Aprilia SportCity One 125 4t
- 2012 Aprilia SportCity One 50 4t
- 2012 Aprilia SportCity One 50 Street
- 2012 Aprilia SR 50 R
- 2012 Aprilia SR 50 R Factory

