2010 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS gallery
2010 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 5700.00 ccm (347.81 cubic inches) | Power: | 355 |
| Engine type: | V8, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 503.0 kg (1,108.9 pounds) |
| Seat height: | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,956 mm (77.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 230/60-15 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 32.17 litres (8.50 gallons) |
| Color options: | Black, red |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kawasaki KX85 Monster Energy
- 2010 Kawasaki Ninja 250R
- 2010 Kawasaki Ninja 500R
- 2010 Kawasaki Ninja 650R
- 2010 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2010 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2010 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2010 Kawasaki Super Sherpa
- 2010 Kawasaki Versys
- 2010 Kawasaki VN1700 Classic
- 2010 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2010 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2010 Kawasaki VN2000 Classic
- 2010 Kawasaki VN900
- 2010 Kawasaki VN900 Classic
- 2010 Kawasaki VN900 Custom
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Classic LT
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager

