2012 Honda CRF230M gallery
2012 Honda CRF230M
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 65.5 x 66.2 mm (2.6 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 310.0 kg (683.4 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,336 mm (52.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.71 litres (2.30 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Suzuki Intruder C800
- 2012 Suzuki Intruder M1800RZ
- 2012 Suzuki Intruder M800
- 2012 Suzuki Marauder 125
- 2012 Suzuki RM 85
- 2012 Suzuki RM 85 L
- 2012 Suzuki RM-Z250
- 2012 Suzuki RMZ 450
- 2012 Suzuki SV 650 S
- 2012 Suzuki TU250X
- 2012 Suzuki V-Strom 1000
- 2012 Suzuki V-Strom 1000 Adventure
- 2012 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2012 Suzuki V-Strom 650 ABS Adventure
- 2012 Suzuki Van Van 125
- 2012 Swaygo 575 EVR-1
- 2012 Triumph America
- 2012 Triumph Bonneville
- 2012 Triumph Daytona 675
- 2012 Triumph Daytona 675 R

