2011 Honda CBF125 gallery
2011 Honda CBF125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | 11,13 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 128.0 kg (282.2 pounds) |
| Seat height: | 792 mm (31.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-M17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Gilera Nexus 300
- 2011 Gilera Runner 50 Black Soul
- 2011 Gilera Runner SP 50
- 2011 Gilera Runner ST 125
- 2011 Gilera Runner ST 200
- 2011 Gilera Stalker 50
- 2011 Govecs GO C 1.4
- 2011 Govecs GO S 1.2
- 2011 Govecs GO S 2.4
- 2011 GRC Moto Midimoto RR.04
- 2011 GRC Moto Minimoto X3.11
- 2011 GreenTrans EMA98
- 2011 Harley-Davidson 883 Roadster
- 2011 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2011 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2011 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2011 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2011 Harley-Davidson FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2011 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2011 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited

