2011 Honda CBF1000 ABS gallery
2011 Honda CBF1000 ABS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 75.0 x 56.5 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 228.0 kg (502.7 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,483 mm (58.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Anti-lock braking (ABS) |
| Rear brakes: | Single disc. Anti-lock braking (ABS) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, silver, black, white |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha TZR 50
- 2011 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2011 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2011 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2011 Yamaha V Star 1300
- 2011 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2011 Yamaha V Star 250
- 2011 Yamaha V Star 950
- 2011 Yamaha V Star 950 Tourer
- 2011 Yamaha V Star Classic
- 2011 Yamaha V Star Custom
- 2011 Yamaha V Star Silverado
- 2011 Yamaha Vino 125
- 2011 Yamaha Vino Classic
- 2011 Yamaha Vino Molfe XC50H
- 2011 Yamaha Vity
- 2011 Yamaha VMAX
- 2011 Yamaha VMAX Hermes
- 2011 Yamaha Vox
- 2011 Yamaha Vox Deluxe

