2011 CMC DeLuxe gallery
2011 CMC DeLuxe
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | Power: | 16 | |
| Engine type: | Electric | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 181.4 kg (400.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,461 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/60-13 |
| Front brakes: | Single disc. Uses the motor as a generator during braking, Twin piston caliper. |
| Rear brakes: | Single disc. Uses the motor as a generator during braking. Twin piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, blue, light blue |
News
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The►
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Derbi GPR 125
- 2011 Derbi GPR 50 2T
- 2011 Derbi GPR 50 R
- 2011 Derbi Mulhacen 125
- 2011 Derbi Mulhacen 659
- 2011 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2011 Derbi Mulhacen Cafe 659
- 2011 Derbi Rambla 125
- 2011 Derbi Rambla 300i
- 2011 Derbi Senda Baja 125 R
- 2011 Derbi Senda Baja 125 SM
- 2011 Derbi Senda DRD 125 R
- 2011 Derbi Senda DRD 125 SM
- 2011 Derbi Senda DRD Evo 50 SM
- 2011 Derbi Senda DRD Pro 50 R
- 2011 Derbi Senda DRD Pro 50 SM
- 2011 Derbi Senda DRD Racing 50 SM
- 2011 Derbi Senda DRD X-Treme 50 SM
- 2011 Derbi Senda X-Race 50 R
- 2011 Derbi Senda X-Race 50 SM

