2011 Can-Am Spyder Roadster RT Limited gallery
2011 Can-Am Spyder Roadster RT Limited
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 100 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 68.0 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 423.0 kg (932.6 pounds) |
| Seat height: | 772 mm (30.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,708 mm (67.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 165/65-R14 |
| Rear tyre dimensions: | 225/50-R15 |
| Front brakes: | Double disc. EBD, ABS. 4 piston calipers. Foot-actuated, fully integrated hydraulic 3-wheel braking system. |
| Rear brakes: | Single disc. EBD, ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Pearl white |
News
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the►
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Hyosung SF 50 B Prima
- 2011 Hyosung SF 50 R Rally
- 2011 Innoscooter Elektroroller Retro-L
- 2011 Izuka T125A
- 2011 Izuka T125B
- 2011 Jawa-CZ 650 Police
- 2011 Jialing JH250E
- 2011 Jialing JH600
- 2011 Jianshe JS125-6C
- 2011 Kabirdass K100LA
- 2011 Kabirdass K101LA
- 2011 Kabirdass K102LA
- 2011 Kabirdass K103LA
- 2011 Kawasaki 1400 GTR
- 2011 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer
- 2011 Kawasaki 250TR
- 2011 Kawasaki Concours14
- 2011 Kawasaki Concours14 ABS
- 2011 Kawasaki D-Tracker X
- 2011 Kawasaki D-Tracker125

