2012 BMW G650GS Sertao gallery
2012 BMW G650GS Sertao
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | 48 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,477 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-R21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-R17 |
| Front brakes: | Single disc. ABS. Can be switched off. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Can be switched off. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | Red, white |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Vmoto Monte Carlo
- 2012 Vmoto Monza
- 2012 Vmoto Taku
- 2012 Yamaha Aerox R
- 2012 Yamaha Aerox SP55
- 2012 Yamaha BWs 125
- 2012 Yamaha C3
- 2012 Yamaha Cygnus X
- 2012 Yamaha FJR 1300 A
- 2012 Yamaha FZ1
- 2012 Yamaha FZ6R
- 2012 Yamaha FZ8
- 2012 Yamaha Jog RR
- 2012 Yamaha Majesty
- 2012 Yamaha MT-03
- 2012 Yamaha Neos 4 Stroke
- 2012 Yamaha PW50
- 2012 Yamaha Road Star
- 2012 Yamaha Road Star S
- 2012 Yamaha Road Star Silverado

