2012 BMW F800ST Touring gallery
2012 BMW F800ST Touring
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) | Power: | 83,81 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,466 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, black |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Triumph Sprint GT
- 2012 Triumph Street Triple
- 2012 Triumph Street Triple R
- 2012 Triumph Thruxton
- 2012 Triumph Thunderbird
- 2012 Triumph Thunderbird Storm
- 2012 Triumph Tiger 1050
- 2012 Triumph Tiger 800
- 2012 Triumph Tiger 800 XC
- 2012 Triumph Tiger Explorer
- 2012 Victory Arlen Ness Vision
- 2012 Victory Cory Ness Cross Country
- 2012 Victory Cross Country
- 2012 Victory Cross Country Tour
- 2012 Victory Cross Roads
- 2012 Victory Cross Roads Classic LE
- 2012 Victory Cross Roads Delux
- 2012 Victory Hammer 8 Ball
- 2012 Victory Hammer S
- 2012 Victory Hammer S 106

