2012 BMW F800GS Triple Black gallery
2012 BMW F800GS Triple Black
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) | Power: | 48 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,578 mm (62.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-V21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-V17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS. Can be switched off. |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS. Can be switched off. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Granite Grey Metallic/Black/Nurburg Silver Metallic |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLSTF Fat Boy Peace Officer
-
Harley-Davidson XL883R Sportster R
-
Harley-Davidson VRSCX
Other motorcycles in 2012
- 2012 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
- 2012 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2012 Harley-Davidson XL1200N Nightster
- 2012 Harley-Davidson XL1200X Springer Forty-Eight
- 2012 Harley-Davidson XL883L Sportster SuperLow
- 2012 Harley-Davidson XL883N Sportster Iron 883
- 2012 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R Roadster
- 2012 Harley-Davidson XR1200X
- 2012 Headbanger Foxy Lady
- 2012 Headbanger Gypsy Soul
- 2012 Headbanger High Flyin
- 2012 Headbanger Hollister
- 2012 Headbanger Summertime
- 2012 Headbanger Woodstock Boogie
- 2012 Honda ANF125i Innova
- 2012 Honda CB1000R
- 2012 Honda CB1300S ABS
- 2012 Honda CB600F Hornet
- 2012 Honda CBF1000
- 2012 Honda CBF1000F

