2012 BMW F800ST gallery
2012 BMW F800ST
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) | Power: | 83,81 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,466 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, black |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Dyna Glide Custom
-
Harley-Davidson Low Rider Convertible
-
Harley-Davidson 1340 Springer Softail (reduced effect)
Other motorcycles in 2012
- 2012 Ducati Superbike 848 Evo Corse
- 2012 Erik Buell Racing 1190RS
- 2012 Erik Buell Racing 1190RS Carbon Edition
- 2012 Evolve Helium
- 2012 Evolve Lithium
- 2012 Evolve Neon
- 2012 Evolve Titanium
- 2012 Evolve Xenon
- 2012 Evolve Zinc
- 2012 Harley-Davidson FLD Dyna Switchback
- 2012 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2012 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2012 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2012 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2012 Harley-Davidson FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2012 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2012 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
- 2012 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
- 2012 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic

