2011 BMW R1200RT gallery
2011 BMW R1200RT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 108,62 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.0 kg (504.9 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional Anti-Lock Brakes |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Thunder grey, polar, grey/silver/granite, ostra grey |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda CB600F
- 2011 Honda CB600F ABS
- 2011 Honda CBF Stunner
- 2011 Honda CBF1000
- 2011 Honda CBF1000 ABS
- 2011 Honda CBF125
- 2011 Honda CBF600N
- 2011 Honda CBF600N ABS
- 2011 Honda CBF600S
- 2011 Honda CBF600S ABS
- 2011 Honda CBR1000RR
- 2011 Honda CBR1000RR ABS
- 2011 Honda CBR125R
- 2011 Honda CBR250R
- 2011 Honda CBR600F
- 2011 Honda CBR600RR
- 2011 Honda CBR600RR ABS
- 2011 Honda CRF100F
- 2011 Honda CRF150F
- 2011 Honda CRF150R

