2011 Kymco Yager GT 200i gallery
2011 Kymco Yager GT 200i
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 174.50 ccm (10.65 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 62.0 x 57.8 mm (2.4 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 139.7 kg (308.0 pounds) |
| Seat height: | 787 mm (31.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,389 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-13 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.98 litres (2.90 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, black, light blue |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Jialing JH600
- 2011 Jianshe JS125-6C
- 2011 Kabirdass K100LA
- 2011 Kabirdass K101LA
- 2011 Kabirdass K102LA
- 2011 Kabirdass K103LA
- 2011 Kawasaki 1400 GTR
- 2011 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer
- 2011 Kawasaki 250TR
- 2011 Kawasaki Concours14
- 2011 Kawasaki Concours14 ABS
- 2011 Kawasaki D-Tracker X
- 2011 Kawasaki D-Tracker125
- 2011 Kawasaki ER-4n
- 2011 Kawasaki ER-4n ABS
- 2011 Kawasaki ER-6f
- 2011 Kawasaki ER-6n
- 2011 Kawasaki Estrella
- 2011 Kawasaki KLR650
- 2011 Kawasaki KLX110

