2011 Kymco Pulsar LX 125 gallery
2011 Kymco Pulsar LX 125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 10,06 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 117.0 kg (257.9 pounds) |
| Seat height: | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-18 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Saxon Hotrod Sceptre
- 2011 Saxon Reaper
- 2011 Saxon Villain
- 2011 Saxon Warlord
- 2011 Saxon Whip
- 2011 Schwinn Hope 150
- 2011 Schwinn Hope 50
- 2011 Schwinn Laguna 50
- 2011 Schwinn Newport 150
- 2011 Schwinn Sport 50
- 2011 Schwinn Valo 150
- 2011 Schwinn Valo 50
- 2011 Scorpa SR 125-2T
- 2011 Scorpa SR 280-2T
- 2011 Scorpa T-Ride 250F
- 2011 Senke SK125(X)
- 2011 Senke SK150-2
- 2011 Sherco SE 0.5
- 2011 Sherco SE 125-F
- 2011 Sherco SE 2.5i -F

