2011 Boss Hoss BHC-9 LS3 Trike gallery
2011 Boss Hoss BHC-9 LS3 Trike
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 6200.00 ccm (378.32 cubic inches) | Power: | 445 |
| Engine type: | V8, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 660.0 kg (1,455.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,070 mm (81.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 275/60-R15 |
| Front brakes: | Double disc. Dual 4-piston caliper, floating disc |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston caliper, floating disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 32.17 litres (8.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 BMW R1200R
- 2011 BMW R1200R Classic
- 2011 BMW R1200RT
- 2011 BMW S1000RR
- 2011 Boom Trikes Fighter X11
- 2011 Boom Trikes Fighter X12
- 2011 Boom Trikes Intruder 1800
- 2011 Boom Trikes Muscle Family
- 2011 Boom Trikes Muscle Low Rider
- 2011 Boom Trikes Mustang ST1
- 2011 Boom Trikes Shadow 750
- 2011 Boom Trikes Sportster
- 2011 Boom Trikes V1 Firebird
- 2011 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2011 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
- 2011 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2011 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2011 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike
- 2011 Bourget Fat Daddy Chopper 330

