2011 Lem RX3 Racing gallery
2011 Lem RX3 Racing
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 12,8 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.1 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 42.0 kg (92.6 pounds) |
| Seat height: | 675 mm (26.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 985 mm (38.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.01 litres (0.53 gallons) |
News
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various►
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Derbi Mulhacen 125
- 2011 Derbi Mulhacen 659
- 2011 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2011 Derbi Mulhacen Cafe 659
- 2011 Derbi Rambla 125
- 2011 Derbi Rambla 300i
- 2011 Derbi Senda Baja 125 R
- 2011 Derbi Senda Baja 125 SM
- 2011 Derbi Senda DRD 125 R
- 2011 Derbi Senda DRD 125 SM
- 2011 Derbi Senda DRD Evo 50 SM
- 2011 Derbi Senda DRD Pro 50 R
- 2011 Derbi Senda DRD Pro 50 SM
- 2011 Derbi Senda DRD Racing 50 SM
- 2011 Derbi Senda DRD X-Treme 50 SM
- 2011 Derbi Senda X-Race 50 R
- 2011 Derbi Senda X-Race 50 SM
- 2011 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2011 Derbi Senda X-Treme 50 SM
- 2011 Derbi Sonar 125 4T

